Dostojanstvo i život, aktualne rasprave na razini Europske unije
8. veljače 2014. u Duhovnom centru sv. Ivana od Križa u zagrebačkim Remetama, mr. sc. Nikolina Ćorak održala je predavanje: „Dostojanstvo i život, aktualne rasprave na razini Europske unije“. Izlaganje je održano u okviru susreta završenih studenata Sustavnog studija duhovnosti, u smislu cjeloživotnog obrazovanja.
Mr. Ćorak zaustavila se na dva izvješća predstavljena u Europskom parlamentu: na „Rezoluciji o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima“, predstavljenu od portugalske parlamentarke Edite Estrele, koje je po njoj nazvano „Estrela“ i na „Izvješću o planu EU-a protiv homofobije i diskriminacije na temelju spolne orijentacije i rodnog identiteta“ nazvano “Lunacek”, po parlamentarki iz Austrije Urlike Lunacek.
Izvješće Estrela priziva tzv. „pravo“ na pobačaj, što je protiv pravnog poretka EU te nije u skladu s temeljnim pravom na život svakog ljudskog bića; poziva na ograničavanje međunarodno priznatog prava na priziv savjesti; zagovara seksualnu inicijaciju u preranoj dobi – primjerice: obavezno podučavanje o samozadovoljavanju u dobi od 0 do 4 godine; djeca u dobi od 4 do 6 godina trebaju biti upoznata sa istospolnim odnosima i seksualnim osjećajima; u dobi od 6 do 9 godina djeca trebaju nastaviti učiti o ugodi prilikom dodirivanja vlasitotg tijela ali ih treba upoznati i s različitim metodama začeća i osnovnom idejom kontracepcije; djecu u dobi od 9 do 12 godina treba upozoravati o prvom seksualnom iskustvu, samozadovoljavanju te ih podučiti da donose svjesne odluke hoće li imati seksualno iskustvo ili ne, te o učinkovitoj uporabi kontracepcijsih sredstava.
Zahvaljujući masovnoj reakciji građana, neobvezujuća rezolucija Estrela, odbačena je u Europskom parlamentu 10. prosinca 2013. (na Međunarodni dan ljudskih prava), a prihvaćeni su amandmani, čija je glavna poruka da je formuliranje i provedba politike o seksualnom i reproduktivnom zdravlju te o spolnom odgoju u školama, u nadležnosti država članica.
Na prvi pogled, nacrt izvješća „Lunacek“ se ne čini sporan, jer navodi kako su osobe homoseksualne orjentacije također ljudska bića te da se i na njih primjenjuju ljudska prava, što je neupitno istinito, ali u sljedećem koraku nastoje argumentirati da su homoseksualni zahtjevi ljudska prava. Izvješće je usvojeno na plenarnom zasjedanju Europskog parlamenta u Strasbourgu 4. veljače. Važno je napomenuti kako usvojeno izvješće ne može rezultirati stvaranjem obaveze za države članice da usvoje zakone koji, primjerice, legaliziraju homoseksualni brak ili mogućnost posvajanja djece.
Na dnevni red Parlamenta izvješće Lunacek uvršteno je zaobilaženjem parlamentarnih odbora u čijoj su nadležnosti zdravstvo, zakonodavstvo i obrazovanje. Nacrt dokumenta predviđen je za glasovanje na plenarnoj sjednici bez ikakve rasprave. Izvješće ne poštuje načelo subsidijarnosti; potiče stvaranje dvoklasnog društva (LGBT i ostali), ne poštujući načelo prema kojem bi svi građani trebali imati puno pravo na ostvarivanje jednakih ljudskih prava; temeljeno je na lažnoj znanosti; ugrožava slobodu i neovisnost znanstvene rasprave.
Mr. Ćorak završila je izlaganje riječima: “Premda smo svjedoci naoko obeshrabrujućih političkih i kulturalnih događanja, nadu budi činjenica da postoji mreža razboritih istinoljubitelja, što dokazuju: uspjeh inicijative “Jedan od nas“, odbijanje izvješća „Estrela“ te 200 000 potpisa protiv izvješća „Lunacek“. Također, pozitivno je što su građani zainteresirani i informirani o aktivnostima Europskog parlamenta, te žele dati svoj doprinos istinitom shvaćanju koncepta ljudskih prava”.