• Join our Facebook Group
  • Subscribe to our RSS Feed
  • Search Site

SSD

  • StudijSSD
    • Pravilnik
    • Nastavno osoblje
    • Kako doći do SSD-a?
  • Program studijaPredmeti
    • Satnica predavanja
    • Raspored nastave
    • Kalendar
  • UpisiUpisi na SSD
  • IspitiRokovi
  • StudentiNagrađeni studenti
    • Studentski radovi
  • KnjižnicaPravilnik
  • Ex alumniEx alumni

SSD > 2017 > May

Archive for month: May, 2017

Ispit – Duhovnost Starog zavjeta

ISPIT

Dr. sc. Anđelo Maly održat će ispit iz kolegija Duhovnost Starog zavjeta:

u subotu 17. lipnja 2017. od 10:00 do 12:30;

u subotu 1. srpnja 2017. od 10:00 do 12:30;

u subotu 2. rujna 2017. od 10:00 do 12:30.

Maksimalan broj ispitanika u pojedinom ispitnom roku je 20.

 

Sv. Misa i završno druženje 3. lipnja 2017.

OBAVIJEST

Poštovane studentice i studenti, nastavnice i nastavnici,

sv. Misa kojom ćemo Gospodinu zahvaliti za proteklu akademsku godinu i za sve vrijedno i lijepo što nam je, posredstvom Sustavnog studija duhovnosti darovao, biti će:

u subotu 3. lipnja 2017. u 12.00 sati, u kapelici Duhovnog centra sv. Ivana od Križa.

Završno druženje studenata i profesora je istoga dana, po završetku predavanja,  u 16:00 sati.

Dobro došli!

Studijsko-kulturalni dan SSD-a 2017. godine

OBAVIJEST
P1010810 (2)
P1010745 (2)
P1010856 (1)
P1010857 (1)

P1010788 (1) (1)
P1010752 (1)
P1010749 (2)
P1010767 (1)


Studijsko-kulturalni dan prelijepa je tradicija Sustavnog studija duhovnosti koja spaja ono što učimo i ono što nas uljuđuje, tradicija u kojoj se susreću sadašnji i bivši polaznici Studija, te tradicija koja naš studij čini sustavnim na osobit način i koja našoj duhovnosti daje ono što putovanja daju našoj svakodnevici. Ove smo godine na put krenuli 6. svibnja rano ujutro, a naša su odredišta bila Pleterje, Kostanjevica na Krki i Otočec. U Sloveniji, naravno.  Razmišljam o tome što znam o Sloveniji. Malena je, susjedna je, ima prelijepu prirodu, jako je lijepo uređena. Sv. Josip zaštitnik  je (i) Slovenije.

Razmišljam o tome kako je na putu mnogo lakše biti zadovoljan svojim mjestom nego tamo gdje inače jesmo, gdje je naša svakodnevica. Možda je to zato što putovanje ima svoju vremensku ograničenost i svoje prostorno određenje, možda zato što upoznajemo nova mjesta i nove ljude, a pomalo i sebe, a možda zato što nam daje tako potreban odmak od svakodnevice. Bilo kako bilo, radujem se i upijam istu takvu radost s lica oko sebe.

Svi su se putnici sretno ukrcali i sjeli na svoja mjesta. Pozdravlja nas naš predstojnik, o. Franjo Podgorelec i zaziva Božji blagoslov na nas i na naše putovanje. S nama su i o. Jure Zečević, profesorica Silvija Migles, Tanja Radionov – nekima bivša kolegica, a nama bivša profesorica – kratko, ali jako korisno i poticajno!, i naša draga tajnica, Snježana Foršek. Ona je sve uspješno organizirala i koordinirala, a mi smo se radosno prepustili putovanju. Putovanje započinjemo molitvom Jutarnjeg časa, molimo i pjevamo zajedno, postavljamo temelje zajedništva koje od putnika čini suputnike.

Približava se naše prvo odredište, Pleterje. Dolazimo do kartuzijanskog samostana, jedinoga u ovome dijelu Europe. Dočekuje nas poziv na tišinu i molitvu – Menihi, ki smo posvetili svoje življenje Bogu, se vam zahvaljujemo če spoštujete samoti in tišino tega kraja, na katerim smo pozvani z vami v molitvi, ali natpis pokraj ulaznih vrata zapravo nije ni potreban. Ovo mjesto upravo zrači stoljetnim mirom molitve i svetoga života i nježno nas i neosjetno čini drugačijima – tišima, usredotočenijima, zamišljenijima. Izvrsna priprema za svetu Misu koju smo zajedno slavili u staroj gotičkoj kapeli. Ona je dio prvotne gradnje i uz staru gotsku crkvu jedino mjesto koje posjetitelji sada mogu vidjeti.

O. Franjo Podgorelec ukratko nas je u propovijedi upoznao s Kartuzijanskim redom i njihovom duhovnošću, kao i s nastankom pustinjačkih i samostanskih redova općenito, a osobito cistercita, čiji je samostan u Kostanjevici na Krki zatvoren krajem 18. st., a u kojemu je danas Galerija Božidar Jakac. Kartuzijanski je red nastao u 11. stoljeću i ubraja se u pustinjačke redove s nekim obilježjima cenobizma. Kartuzijanci žele uspostaviti ravnotežu – žive u zajednici, ali svatko sam u svojoj ćeliji, svatko ima svoj posao, a susreću se samo nedjeljom na sv. Misi i ponedjeljkom u šetnji. Cilj je svakoga kršćanskog života biti s Bogom, a posebnost je Kartuzuijanskoga reda da nema drugih ciljeva. Njihova je karizma pokazati nam važnost samoće, sabranosti, trenutaka tišine. Oni nam svjedoče primat kontemplativne molitve u kršćanskome životu, onaj bolji dio, kao kod Marte i Marije – oboje je važno – i raditi i biti, ali biti s Bogom najvažnije je od svega. Da možeš činiti po Božjoj volji, moraš znati što Bog od tebe hoće. I moraš, kao Marija, čuvati u svom srcu ono što ti Bog govori.

Nakon svete Mise, iskazali smo čast relikvijama sv. Brune i sv. Križa i razgledali kapelicu i njenu malu sakristiju. U sakristiji nalazimo natpis: Prosimo duhovnike – goste, ki tukaj mašujejo, da uporabljene predmete pospravijo na njihovo mesto! i odmah do njega: Molimo svećenike – goste, koji ovdje mise da upotrijebljene predmete uredno pospreme na njihovo mjesto! Znak je to da su ovdje Hrvati česti gosti i da su ovdje služene mnoge Mise na hrvatskome jeziku. Sretna sam i zahvalna na tome! Kršćani su djeca Božja i jedni su drugima mnogo više od susjeda ili prijatelja ili znanaca, jedni su drugima sestre i braća. Prije izlaska divimo se upečatljivoj slici koja se nalazi na zidu preko puta oltara i zajedničkim snagama otkrivamo da je riječ o poklonu Isusu i prinosu darova tri kralja. Likovi su prikazani drugačije nego što smo navikli, ali poruka slike je univerzalna i pronašla je put i do nas. Okrećemo se, prigibamo i mi svoja koljena i klanjamo se svome Bogu. Razmišljam što su moji tamjan, zlato i smirna i prisjećam se zašto sam upisala ovaj studij, zašto me se karmelska duhovnost toliko dojmila. Tada nisam ni znala da riječ remeta ima isti korijen kao i riječ eremit i kamo će me na mome duhovnome putu odvesti potraga za zagrebačkom oazom molitve i mira.

Monasi i monaški način života bili su dominanti u Crkvi sve do pojave prosjačkih redova. Postojali su pustinjački i samostanski monaški redovi. Pustinjački ili eremitski redovi nastali su početkom 4. stoljeća, kada su prestali progoni kršćana, a time i mučeništvo, pa su mnogi kršćani tražili način kako sada Bogu pokazati svoju vjernost. Anahoreti su bili pustinjaci koji su se odlučivali za potpunu osamu, a cenobiti su živjeli u nekome strožem obliku zajedničkoga života. Danas je pustinjaštvo opet u porastu, kako u monaškim zajednicama tako i u individualnome obliku.

Vrijeme je, međutim, da o kartuzijancima doznamo nešto više upravo od kartuzijanaca. Započinje multivizijski program o povijesti Kartuzije i životu kartuzijanaca. Očaravaju me gregorijanski korali koji prate cijeli program.

Kartuzijanski je red pustinjački red ustanovljen na „hvalu slave Božje“, koja je u tome da nas „intimnom ljubavlju sjedini sa sobom“ i da tako donesemo mnogo ploda. Prvi kartuzijanski samostan osnovao je 1084. godine sveti Bruno sa šestoricom drugova u mjestu Chartreuse kod Grenoblea u Francuskoj, gdje se i danas nalazi Velika Kartuzija, koja funkcionira kao matična kuća Kartuzijanskoga reda. Sveti je Bruno želio osnovati samostane na osami i u tišini kako bi se redovnici mogli povući iz vreve svijeta i posvetiti šutnji, samoći, kontemplativnoj molitvi i liturgiji. Kartuzije se, stoga, nalaze na tihim i izoliranim mjestima, uglavnom u planinskim i šumovitim područjima.

Iz stare gotičke crkve izlazimo u predivan dan i predivna suncem obasjana priroda mami nam osmijehe na lice. Dio skupine nastavlja razgovarati, dio se okuplja oko o. Jure i profitira od njegova iznimnoga znanja, a dio odlazi u malenu prodavaonicu u kojoj se mogu kupiti pleterska vina, rakije i pčelinji proizvodi, te nešto suvenira. Naša nas različitost spontano odvodi na različita mjesta, ali samo zato da potom razmjenjujemo iskustva i idemo pogledati ono što jedni drugima preporučujemo. Sličnost olakšava suživot, ali mislim da je upravo različitost temelj pravoga zajedništva, onoga u koje se i trenuci samoće skladno uklapaju. Prilazi mi prijateljica koja se nakon razgledavanja nije pridružila ni jednoj od ovih skupina. Jednostavno je sjela pored crkve i upijala tu stoljetnu tišinu i te stoljetne molitve, tu bliskost sa Stvoriteljem i svime što je stvorio, to nešto što ne možeš opisati, nego samo osjetiti. Ne skida osmijeh s lica. Laganim korakom pridružujemo se skupini i odlazimo u muzej na otvorenome. Muzej prikazuje život seljaka u Dolenjskoj u 19. stoljeću.

Odlazimo iz Pleterja prepuni dojmova i pohvala i krećemo prema Kostanjevici na Krki gdje ćemo objedovati u Gostilni Žolnir i posjetiti bivši cistercitski samostan u kojemu je sada smještena Galerija Jakac.

Dok blagujemo doista izvrstan objed, odgonetavamo što bi mogle značiti rečenice na zidu i međusobno razmjenjujemo dojmove o svemu. Ukupni dojam izvrsna objeda zaokružuje štrudla od jabuka, nadaleko poznata kao specijalitet ovoga kraja. Zahvaljujemo vrijednim domaćinima na svemu i laganom se šetnjom upućujemo prema bivšem cistercitskom samostanu. Divimo se skulpturama nastalima u sklopu manifestacije Forma Viva. Odlično su uklopljene u prelijepu prirodu.

Samostan je 1234. godine dao izgraditi koruški vojvoda Bernard Spanheim, a zatvoren je 1786. godine kada je car Joseph II., pored drugih redova, ukinuo i cistercite. Dočekuje nas gđa Dejana Piperski, naša domaćica toga dana i upoznaje nas s daljnjom poviješću samostana. Razgledavamo prelijepo dvokatno arkadno dvorište koje ima 230 arkada i samostansku crkvu koja je zatvorena 1820. godine i u kojoj se danas odvijaju izložbe, koncerti, kazališne predstave, vjenčanja, dodjele priznanja i druge priredbe i manifestacije. Na kraju još razgledavamo stalne zbirke Galerije Božidar Jakac – zbirku Božidara Jakca, zbirku Zorana Dideka i Pletersku zbirku europskih slikara iz 17. i 18. stoljeća. Budući da je gđa Dajana inače zadužena za knjižnicu, pokazuje nam i veliku Knjižnicu Toneta Potokarja. Zahvaljujemo našoj domaćici i polako krećemo prema Otočcu, zadnjoj destinaciji našega puta.

Otočec je dvorac koji se također nalazi na otoku na rijeci Krki i jedini je vodeni dvorac u Sloveniji. Zajedno s prekrasnim dvorskim parkom predstavlja jedno od najslikovitijih mjesta u Sloveniji i svrstava se među kulturne i prirodne znamenitosti. Dvorac se u pisanim izvorima prvi put spominje 1252. godine, a tijekom stoljeća mijenjao je izgled i vlasnike. Posebno se ističe renesansni portal iz 16. stoljeća s mramornim medaljonima s djevojačkim profilom. Posebnost i svojevrsna atrakcija Otočca su bijeli labudovi koji su se ovdje nastanili 1968. godine i kojih danas ima više od 50.

Prepuni dojmova odlazimo u autobus i krećemo za Zagreb. Putovanje završavamo Večernjim pohvalama, opet molimo i pjevamo zajedno, učvršćujemo temelje zajedništva koje od putnika čini suputnike.

Mnogo smo toga doživjeli na ovome putu, dojmovi će se slagati još danima, ostat će mnoge lijepe uspomene – na prekrasne ljude koje smo upoznali ili ponovno sreli nakon mnogih godina, na prekrasne razgovore duša koje slično razmišljaju i osjećaju, na sve lijepo i dobro što smo vidjeli i čuli i iznad svega – na onaj stoljetni mir u Pleterju, mir izmoljen u tišini i sabranosti, “mir koji svijet ne poznaje i radost u Duhu Svetom” (sv. Bruno).

Zahvaljujem Bogu na svemu, najviše što me tako strpljivo vodi i ljubi i molim ga da mi pomogne da ga bolje nasljedujem i ljubim.

Vraćamo se u svakodnevicu. Što ćemo u nju ugraditi od ovoga putovanja? Riječima Antonije Tomazinić koja je opisala naše prošlogodišnje putovanje u Karlovac i Udbinu – za početak, s osmjehom na licu, pružimo svjedočanstvo ljubavi onome tko nam je najbliži.

Viktorija Lijović, polaznica SSD-a

 

 

 

APSOLVENTSKO PUTOVANJE I DUHOVNO-KULTURALNI DAN TEOLOGIJE POSVEĆENOG ŽIVOTA 2017.

Ex alumni

Cijenjene studentice i studenti, nastavnice i nastavnici “Sustavnog studija duhovnosti”,

srdačno ste pozvani pridružiti se apsolventskom putovanju i Duhovno-kulturalnom danu studija “Teologije posvećenog života” koji će se održati u nedjelju 21. svibnja 2017.

-PROGRAM APSOLVENTSKOG PUTOVANJA STUDENATA I PROFESORA TPŽ-a U MAĐARSKU-

 

Dr. sc. Dario Tokić – ispitni rok za sve kolegije

OBAVIJEST

Poštovane studentice i studenti,

pismene radove iz svih kolegija dr. sc. Darija Tokića, zajedno s prijavnicom i indeksom, možete dostaviti u Tajništvo zaključno s 3. lipnja 2017. u 12:00 sati.

Ispit – Kršćansko življenje spolnosti danas

ISPIT

Prof. Kristina Pavlović održat će ispit iz kolegija Kršćansko življenje spolnosti danas:

u petak 12. svibnja 2017. od 20:15 do 21:00.

 

Obavijest iz Tajništva

OBAVIJEST

Cijenjene studentice i studenti,

Tajništvo ne ureduje u srijedu 10. i u srijedu 24. svibnja 2017.

Sve upite, zamolbe i prijedloge slobodno uputite na kontakte:

[email protected]

095/777 9256

 

 

Predmeti

Kalendar

⇐ ⇒February 2024
PUSČPSN
293031
31. January 2024.x
16:30-17:15 Ispit – Kriteriji vrednovanja karizmatskih fenomena
12
2. February 2024.x
16:30-18:15 Komparativna duhovnost
18:30-20:15 Kriteriji vrednovanja karizmatskih fenomena
3
3. February 2024.x
08:15-10:00 Kriteriji vrednovanja karizmatskih fenomena
10:00-10:45 Ispit – Kriteriji vrednovanja karizmatskih fenomena
10:15-12:00 Mediji i društvo
14:00-17:45 Mediji i društvo
4
567891011
121314
14. February 2024.x
16:30-17:15 Ispit – Kriteriji vrednovanja karizmatskih fenomena
1516
16. February 2024.x
16:30-20:15 Filozofija, znanost i duhovnost
17
17. February 2024.x
08:15-12:00 Duhovni modeli Crkve u Hrvata
14:00-17:45 Mediji i društvo
18
19202122232425
262728291
1. March 2024.x
18:30-20:15 Duhovna poruka apostola Pavla
2
2. March 2024.x
08:15-12:00 Filozofija, znanost i duhovnost
16:00-17:45 Duhovna poruka apostola Pavla
3

Uredovanje tajništva

Srijedom: 15:30-18:30
Tijekom predavanja*:
Petkom: 16:00 – 20:30
Subotom: 8:00 – 18:00
Tajništvo ne ureduje za vrijeme ljetnog odmora: od 15. srpnja do 1. rujna.

* Predavanja započinju početkom listopada i traju do kraja svibnja. Za točan raspored pogledati kalendar.

Uredovanje knjižnice i čitaonice

Tijekom predavanja:
Petak: 16:00 – 20:30
Subota: 8:00 – 18:00

Informacije

Kontakt mobitel Tajništva:

095/777-9256

e-pošta: [email protected]

Obavijesti

  • Nova, izmijenjena satnica za 9. i 10. svibnjaObavijesti
  • Nastavni vikend 9. i 10. svibnja 2025.Obavijesti
  • Sretan Uskrs!Obavijesti
  • Nastavni vikend 4. i 5. travnja 2025.Obavijesti
  • Nastavni vikend 14. i 15. veljače 2025.Obavijesti
  • Nastavni vikend 28. veljače – 1. ožujka 2025.Obavijesti
  • Raspored II. semestra u 2024. – 2025. nastavnoj godiniObavijesti
  • Nastavni vikend 21. i 22. veljače 2025.Obavijesti
  • Nastavni vikend 14. i 15. veljače 2025.Obavijesti
  • Nastavni vikend 31. siječnja i 1. veljače 2025.Obavijesti

Kategorije

  • Ex alumni
  • Ispiti
  • Nekategorizirano
  • Obavijesti

Ispiti / obavijesti

  • Duhovnost protestantskih crkava – ispit09. May 2025, (15:30-16:30)

Arhiva

  • May 2025
  • April 2025
  • March 2025
  • February 2025
  • January 2025
  • December 2024
  • November 2024
  • October 2024
  • August 2024
  • June 2024
  • May 2024
  • April 2024
  • March 2024
  • February 2024
  • December 2023
  • November 2023
  • September 2023
  • June 2023
  • April 2023
  • March 2023
  • February 2023
  • December 2022
  • November 2022
  • October 2022
  • August 2022
  • June 2022
  • May 2022
  • April 2022
  • February 2022
  • December 2021
  • November 2021
  • October 2021
  • July 2021
  • June 2021
  • April 2021
  • March 2021
  • February 2021
  • December 2020
  • November 2020
  • October 2020
  • September 2020
  • June 2020
  • April 2020
  • March 2020
  • February 2020
  • January 2020
  • December 2019
  • September 2019
  • August 2019
  • July 2019
  • May 2019
  • April 2019
  • March 2019
  • February 2019
  • January 2019
  • December 2018
  • October 2018
  • September 2018
  • July 2018
  • June 2018
  • May 2018
  • April 2018
  • March 2018
  • February 2018
  • January 2018
  • December 2017
  • October 2017
  • September 2017
  • August 2017
  • July 2017
  • June 2017
  • May 2017
  • April 2017
  • March 2017
  • February 2017
  • January 2017
  • December 2016
  • October 2016
  • June 2016
  • May 2016
  • April 2016
  • March 2016
  • January 2016
  • December 2015
  • November 2015
  • October 2015
  • September 2015
  • July 2015
  • May 2015
  • April 2015
  • March 2015
  • February 2015
  • December 2014
  • June 2014
  • May 2014
  • April 2014
  • March 2014
  • February 2014
  • December 2013
  • November 2013
  • October 2013
  • September 2013
  • June 2013
  • May 2013
  • April 2013
  • March 2013
  • February 2013
  • January 2013
  • December 2012
  • November 2012
  • October 2012
© Copyright - SSD
  • scroll to top
  • Join our Facebook Group
  • Subscribe to our RSS Feed